AMPAS обявява номинираните за 71-та награда на Академията

от indieWIRE


Академията за киноизкуство и науки обяви номинациите за
71-та награда на Академията тази сутрин. Номинираните са както следва:



За най-добро представяне от актьор в главна роля

Роберто Бенини в LIFE Е КРАСИВ (Miramax)

Том Хенкс в СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РЯН (DreamWorks)

Иън Маккелън в БОГОВЕ И МОМЕНТАРИ (Лъвска порта)

Nick Nolte в AFFLICTION (Lions Gate)

Едуард Нортън в AMERICAN HISTORY X (Нова линия)

За най-добро представяне от актьор в поддържаща роля

Джеймс Кобърн във ВЪЗЛОЖЕНИЕ (Lions Gate)

Робърт Дювал в ГРАЖДАНСКО ДЕЙСТВИЕ (Добър изглед)

Ед Харис в ТРУМАНСКИЯТ ШОУ (Paramount)

Джефри Ръш в SHAKESPEARE IN LOVE (Miramax)

Били Боб Торнтън в опростен план (Paramount and Mutual Film Company in
връзка със Savoy Pictures)

За най-добро изпълнение на актриса в главна роля

Кейт Бланшет в ELIZABETH (Gramercy)

Fernanda Montenegro в ЦЕНТРАЛНА СТАНЦИЯ (Sony Pictures Classics)

Гуинет Полтроу в ШАКСИПЕРА В ЛЮБОВ (Miramax)

Мерил Стрийп в ЕДНА ИСТИНСКА НЕЩА (Универсална)

Емили Уотсън в HILARY AND JACKIE (октомври)

За най-добро изпълнение на актриса в поддържаща роля

Кати Бейтс в първични цветове (компания за универсален и взаимен филм)

Бренда Блатин в МАЛКО ГЛАС (Miramax)

Джуди Денч в ШАКСИПЕРА В ЛЮБОВ (Miramax)

Рейчъл Грифитс в HILARY AND JACKIE (октомври)

Лин Редгрейв в БОГОВЕ И МОМСТЪРИ (Lions Gate)

За най-добро постижение в художествената посока

ELIZABETH (Gramercy)

Посока на изкуството: Джон Мюре

Декорация: Питър Хауит

PLEASANTVILLE (Нова линия)

Посока на изкуството: Jeannine Oppewall

Декорация на комплекта: Джей Харт

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РИАН

Посока на изкуството: Том Сандърс

Декорация на комплекта: Лиза Дийн Кавано

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax)

Посока на изкуството: Мартин Чайлдс

Декорация на комплекта: Jill Quertier

КАКВИ СЪЩОСТИ МОЖЕ ДА НАСТОЯТ (PolyGram)

Посока на изкуството: Eugenio Zanetti

Декорация на комплекта: Синди Кар

За най-добро постижение в кинематографията

ГРАЖДАНСКО ДЕЙСТВИЕ (Добър изглед) Конрад Л. Хол

ELIZABETH (Gramercy) Remi Adefarasin

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РЯН (DreamWorks) Януш Камински

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax) Ричард Грейрекс

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНА (20-ти век Фокс) Джон Тол

За най-добро постижение в дизайна на костюми

БЕЛОВЕН (Добър изглед) Colleen Atwood

ELIZABETH (Gramercy) Александра Бирн

PLEASANTVILLE (Нова линия) Judianna Makovsky

ШЕКЕСПЕРА В ЛЮБОВ (Miramax) Санди Пауъл

VELVET GOLDMINE (Miramax) Санди Пауъл

За най-добро постижение в режисурата

ЖИВОТЪТ Е КРАСЕН (Miramax) Роберто Бенигни

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РЯН (DreamWorks) Стивън Спилбърг

ШЕКЕСПЕРА В ЛЮБОВ (Miramax) Джон Мадън

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс) Терънс Малик

ШОУТ НА ТРУМАНА (първостепенно) Питър Уиър

За най-добро постижение в документалните функции

DANCEMAKER Матю Даймънд и Джери Купфер

Производство на фондация Four Oaks

ФЕРМА: АНГОЛА, САЩ Джонатан Стак и Лиз Гарбус

А Габриел Филм продукция

ПОСЛЕДНИТЕ ДНИ (октомври) Джеймс Мол и Кен Липър

Оцелели от производството на Фондация за визуална история на Shoah

LENNY BRUCE: ПОСЛЕДВАЙТЕ ДА КАЖЕТЕ ИСТИНАТА Робърт Б. Вайде

A Whyaduck Productions, Inc. Производство

СЪДЪРЖАЙТЕ ЗА ИНФОРМАЦИЯ Барбара Сонеборн и Джанет Коул

Производство на фондация 'Слънце'

За най-добро постижение в документалните кратки теми

ЛИЧНИТЕ: Импровизации на романтиката през Златните години Кейко Иби

Филмова продукция на Кийко Иби

МЯСТО В ЗЕМЯТА Чарлз Гугенхайм

Производство на Гугенхайм

SUNRISE OV TIANANMEN SQUARE Shui-Bo Wang и Donald McWilliams

Национален борд за филми на продукцията в Канада

За най-добро постижение в монтажа на филми

ЖИВОТЪТ Е КРАСИВ (Miramax) Симона Паги

ВЪЗНАЧЕНО (Универсално) An V. V. Coates

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РЯН (DreamWorks) Майкъл Кан

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax) David Gamble

ТИНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс) Били Вебер, Лесли Джоунс и Саар
малък

За най-добър чуждоезичен филм на годината

ЦЕНТРАЛНА СТАНЦИЯ Бразилия

Производство на Артър Кон

ДЕЦА НА ТЕХНИТЕ Иран

Институт за интелектуално развитие на деца и млади възрастни
производство

ГРАНДФАТЪР Испания

На Никел Одеон Дос, S.A. производство

ЖИВОТЪТ Е КРАСИВА Италия

A Melampo Cinematografica s.r.l. производство

TANGO Аржентина

Аржентински соно филм / Алма ATA Международна продукция на снимки

За най-добро постижение в грима

ELIZABETH (Gramercy) Джени Ширкор

СПЕСТИМО ЧАСТЕН РЯН (DreamWorks) Лоис Бъруел, Конор О'Съливан и Даниел
В. Стрийпкейк

ШЕКЕСПЕРА В ЛЮБОВ (Miramax) Лиза Уесткот и Вероника Бребнер

За най-добро постижение в музиката (оригинална музикална или комедийна партитура)

ДА ЖИВОТЕ ЖИВОТА (Buena Vista)

Ранди Нюман

МУЛАН (Добър изглед)

Музика на Матю Уайлдър

Текстове на Дейвид Ципел

Оркестрова партитура от Джери Голдсмит

PATCH ADAMS (Universal)

Марк Шайман

ПРИНЦЕТО НА ЕГИПТ (DreamWorks)

Музика и текстове на Стивън Шварц

Оркестрова партитура от Ханс Цимер

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax)

Стивън Уорбек

За най-добро постижение в музиката (оригинална драматична партитура)

ELIZABETH (Грамерси) Дейвид Хиршфелдер

ЖИВОТЪТ Е КРАСИВ (Miramax) Никола Пиовани

PLEASANTVILLE (New Line) Ранди Нюман

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН РИАН (DreamWorks) Джон Уилямс

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс) Ханс Цимер

За най-добро постижение в музиката (оригинална песен)

„Не искам да пропусна нещо“ от ARMAGEDDON (Buena Vista)

Музика и лирика от Даян Уорън

„Молитвата“ от QUEST FOR CAMELOT (Warner Bros.)

Музика на Керъл Байер Сагер и Дейвид Фостър

Lyric от Carole Bayer Sager, David Foster, Tony Renis и Alberto Testa

„Меко място да падне“ от ХОРОШИЯТ ШИПЕР (Buena Vista)

Музика и лирика от Алисън Моорер и Гвил Оуен

„Това ще направя“ от BABE: PIG IN THE CITY (Universal)

Музика и лирика от Ранди Нюман

„Когато вярваш“ от ПРИНЦА НА ЕГИПТ (DreamWorks)

Музика и лирика от Стивън Шварц

За най-добра снимка на годината

ELIZABETH (Gramercy)
Производство на работно заглавие

Алисън Оуен, Ерик Фелнър и Тим Беван, продуценти

ЖИВОТЪТ Е КРАСИВ (Miramax)
A Melampo Cinematografica s.r.l. производство

Елда Фери и Джанлуиджи Браши, продуценти

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН RYAN (DreamWorks)
Създаване на филми от DreamWorks

Стивън Спилбърг, Иън Брайс, Марк Гордън и Гари Левинсън, продуценти

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax)
A Miramax Films, Universal Pictures, Бедфорд
водопад
Фирмено производство

Дейвид Парфит, Дона Гильоти, Харви Вайнщайн, Едуард Цвик и Марк
Норман, продуценти

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс)
Снимки на Фокс 2000 във връзка с
Феникс
Производство на снимки

Робърт Майкъл Гейслер, Джон Робердо и Грант Хил, продуценти

За най-добро постижение в анимационни късометражни филми

BUNNY Chris Wedge

A Blue Sky Studios, Inc. Производство

КАНТЕРБУРНИТЕ ИЗПИТВАНИЯ Кристофър Грейс и Джонатан Майърсън

Продукция на S4C / BBC Wales / HBO

JOLLY ROGER Марк Бейкър

Производство на Бейчър от Атли / Сребърна птица за четвърти канал

ПОВЕЧЕ Марк Осборн и Стив Калафер

Производство на лоши миди / Swell Productions / Флемингтън

КОГАТО ЖИВОТ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Карстен Кийлих и Сефан Фелдмарк

А. Филмова продукция

За най-добро постижение в екшън късометражни филми

КУЛТУРА Will Speck & Josh Gordon

Производство на снимки с фалшива аларма

НОЩ ЗА ИЗБОРА (Изборна нощ) Ким Магнусън и Андерс Томас Дженсън

Производство на M&M

ПРАЗНИК РОМАНС Александър Джови

Производство на Jovy Junior Enterprises Ltd.

ПОЩЕНАТА (пощенската картичка) Вивиан Гофет

A K2 S.A. Производство

ВИКТОР Саймън Сандквист и Джоел Бергвал

A Bergvall Pictures / Производство на Хемикрания

За най-добро постижение в звука

ARMAGEDDON (Добър изглед)

Кевин О'Конъл, Грег П. Ръсел и Кийт А. Уестър

МАСКАТА НА ZORRO (TriStar)

Кевин О'Конъл, Грег П. Ръсел и Pud Cusack

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН RYAN (DreamWorks)

Гари Райдром, Гари Съмърс, Анди Нелсън и Роналд Джъдкинс

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax)

Робин О’Доногуе, Доминик Лестър и Питър Глосоп

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс)

Анди Нелсън, Анна Белмер и Пол Бринкат

За най-добро постижение в редактирането на звукови ефекти

АРМАГЕДДОН (Добър изглед) Джордж Уотърс, II

МАСКАТА НА ЗОРРО (TriStar) Дейвид Макмайлер

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН RYAN (DreamWorks) Гари Райдром и Ричард Химни

За най-добро постижение във визуалните ефекти

ARMAGEDDON (Добър изглед)

Ричард Р. Хувър, Пат Макклунг и Джон Фрейзър

МОГО ДЖОЙ МОЛО (Добър изглед)

Рик Бейкър, Хойт Ййтман, Алън Хол и Джим Мичъл

reddit здрач зона

КАКВИ СЪЩОСТИ МОЖЕ ДА НАСТОЯТ (PolyGram)

Джоел Хинек, Никълъс Брукс, Стюарт Робъртсън и Кевин Мак

За най-добър сценарий, написан директно за екрана

BULWORTH (20-ти век Fox)

Сценарий на Уорън Бийти и Джеръми Пиксер

История на Уорън Бийти

ЖИВОТЪТ Е КРАСИВ (Miramax)

Сценарий на Винченцо Керами и Роберто Бенигни

СПЕСТЯВАНЕ НА ЧАСТЕН RYAN (DreamWorks)

Написано от Робърт Родат

ВРЕМЕ В ЛЮБОВ (Miramax)

Написано от Марк Норман и Том Стопард

ШОУМ НА ТРУМАНА (Paramount)

Написано от Андрю Никол

За най-добър сценарий въз основа на предишно произведен или публикуван материал

БОГОВЕ И МОНСТЕРИ (Лъвска порта)

Написано за екрана от Бил Кондън

ВНИМАНИЕ (Универсален)

Сценарий на Скот Франк

ОСНОВНИ ЦВЕТИ (Универсална и взаимна филмова компания)

Сценарий на Илейн Мей

Опростен ПЛАН (Paramount and Mutual Film Company във връзка със Savoy)
Снимки)

Сценарий на Скот Б. Смит

ТЪНАТА ЧЕРВЕНА ЛИНИЯ (20-ти век Фокс)

Сценарий на Терънс Малик

Топ Статии

Категория

Преглед

Характеристика

Новини

Телевизия

Toolkit

Филм

Фестивали

Отзиви

Награди

Класация

Интервюта

Clickables

Списъци

Видео Игри

Подкаст

Съдържание На Марката

Награди Сезон Прожектор

Филмов Камион

Влиятелните